Ana içeriğe atla

Çocuklarınıza Asla Bunları Söylemeyin !

Çocuklarınıza Bunları Asla Söylemeyin !"İşe Yaramaz","Keçi Gibi İnatçı","Sakar","Şımarık": Büyüme çağındaki çocuklara olumsuz sıfatlar kullanmamak gerekiyor. Bu şekilde büyütülen çocukların davranışları da aynı yöne doğru eğilim gösterebiliyor. Çünkü ebeveynler farkında olmasa da bu sıfatları zamanla çocuk kendi kendine kabul ediyor ve psikolojik olarak bir eziklik olarak algılıyor.

"Baban eve gelsin bütün olanları anlatacağım" : Disiplin çocuklar için en gerekli özelliklerdendir. Ancak, çocuğu anne ya da baba ile tehdit etmek, psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle çocuklara disiplini öğretirken kişiler arası iletişimi engelleyecek cümleler kullanılmamalıdır.

"Beni üzersen, hasta olurum": Günlük yaşamda çocuklara bu tarz cümleler kullanılmamalıdır. Çünkü, hasta olduğunuz zaman "annem benim yüzümden hasta oldu" düşüncesi çocukta suçluluk duygusuna sebep olacaktır. Sonuçta psikologlarla çözülebilecek bir durumla karşı karşıya kalınabilir.

"Seni bırakıp giderim" : Ebeveynlerin, çocuğu en ufak bir hatasından caydırmak için "seni bırakıp giderim" gibi tehditleri savurması olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu şekilde konuşmak çocukta anksiyete bozukluğuna sebep oluyor. Ayrılık korkusuyla yaşayan çocuk, ebeveyne bağımlı hale gelir, kendi yatağında uyumak istemez, okula gitmemek için değişik fiziksel olarak olumsuz durumlara başvurduğu gözleniyor.

"Büyüklerine asla karşı gelme" : Küçüklüğümüzün vazgeçilmez "Büyüklerine karşı gelme" sözü her ne kadar büyüklerimize saygılı olmamız gerektiği bizlere aşılayan bir davranış tarzı olsa da, çocuğun da haklarının olduğunu hatırlamakta yarar var. Çocuğu ebeveynden ayrı, kişisel özellikleri, kişisel düşünceleri, kişisel dünyaya bakış açısı olan bir kişilik olarak kabul etmek ve bu yönde desteklemek, yetiştirmek gerekiyor. Bu bağlamda  "Saygı karşılıklı olmalıdır." düşüncesini empoze etmek daha doğru bir davranış olur.

" Çok meşgulüm, seninle ilgilenemem." : Bu cümle çocuklarda sevilmediğini ve kendisinin sizin nezdinizde kıymet  verilmediğini hissettirebilir. Bunun yerine, " Ben de seninle ilgilenmek istiyorum fakat şu anda biraz işim var, biter bitmez hemen seninle ilgileneceğim." demek daha doğru bir ifade şekli olur.

"Niçin onun evladı gibi değilsin": Çocuğun öz güvenini kıracak bu tarz cümleler, hırslarının peşinde koşup ona kurban olan bir birey olarak büyümesine neden olabilir. Bu düşüncenin tam tersi, "Benim çocuğum her şeyi başarabilir." de yanlış bir ifade şeklidir.. Çocuğun  her zaman her şeyi yapmasının mümkün olmadığını fark etmelidir. Çocuğa çaba göstermeyi, sabrı ve azmi öğretmek daha isabetli bir karar olacaktır.

"Sen çok iyi bir çocuksun": İyi niyetle söylenen bu söz, çocuğa gereğinden fazla sorumluluğu olduğunu hissettirebilir. "Hiç kimsenin kusursuz değildir, herkes yanlış yapabilir." kanısının unutulmaması gerekiyor. Bu durumda, yanlış bir davranışından sonra çocukla konuşup doğru olan davranışın ne olduğunun öğretilmesi daha yararlı olacaktır.

"Dur sen tek başına yapamazsın. Yardım edeyim !": Bir çocuktan bir şeyi tam teşekkürlü yapması beklenemez elbette... Kendi başına bir şey yaparken hata yapmasına müsaade edilmeli ve ona yardım etmemek önemlidir. Her defasında çocuğun yardımına koşmak, onun da her seferinde başkalarının yardımına ihtiyaç duymasına ve kendi becerilerini keşfedememesine yol açabilir.


Dipçe: Bunları söylüyoruz ama aynı zamanda çocuğun her isteğini de yerine getirmeyin. Ağlıyor diye verdim gibi bahaneler ileri de çocuğa ağlamak her şeyin anahtarı dürtüsünü kazandırır. O yüzden bazı şeyleri her istediği zaman elde edemeyeceğini bilmesi bir çocuğun ilerideki zamanlarda tutarlı, tutumlu, tasarruflu, mantıklı düşünebilme yeteneklerini kazanmasına yardımcı olur. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Detoks Suyu Kaç Gün İçilir

Detox Suyu Kaç Gün İçilir detoks suyu içerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, detoks suyu kaç gün içilmeli, detoks suyu kaç gün aralıklarla içilmeli, detoks suyu içerken nelere dikkat etmeliyiz gibi soruların cevabına değineceğiz. 

daha önceki yazımıza da göz atabilirsiniz. 
Kesin Çözüm Detoks Suyu İle Kısa Sürede Fazla Kilo Verme
Detoks Suyu Tarifleri Kilo Verdiren
Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye farklılık gösteren detoks suyu içme süresi, genelde en fazla 1 hafta içilmektedir. 


Kendinizde gözlemlediğiniz değişim ve gelişimlere göre bu süreyi kendiniz dengeleyebilirsiniz. 
Detoks suyu içerken kendinizi kötü hissediyorsanız ve içmeden önceki zamanlarınıza göre sizi rahatsız eden bir durum olacak olursa detoks suyu içmeyi biraz erteleyebilirsiniz. 


Herşey normale döndüğünde eğer dilerseniz tekrardan belirli periyotlarla detoks suyu içme evrelerinize geri dönebilirsiniz. 
Detoks suyu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Sağlıcakla kalın :)

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi (APS) nedir ?

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi (APS)
Avrupa peyzajlarının kalitesini ve çeşitliliğinin ortak bir kaynak oluşturduğu ve bunun da korunmasında, yönetilmesinde ve planlanmasında işbirliğin önemli olduğunu kabul ederek ;
Avrupa'daki tüm peyzajların korunması, yönetilmesi, ve planlanması üzere oluşturulan ilk sözleşmedir.
AMACI = Avrupa peyzajlarını korumak, yönetmek ve planlamak üzere; kamu otoritesini yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde politikalar oluşturmaya ve önlemler almaya teşvik etmek, böylece peyzajların kalitesini korumak ve iyileştirmek.
İŞLEVİ = Sözleşme tüm Avrupa'yı kapsamakta ve doğal, kırsal ve kentsel gelişme alanları içine almaktadır. Peyzajların sadece kültürel insan yapısı ya da doğal unsurları ile değil, bunların tümü ve birbiriyle ilişkileri ele alınmalıdır.

Detoks Suyu Tarifi Kesin Çözüm 3 Ayda 45 Kilo Zayıflayın

Merhabalar, yaz ayları geldi geçiyor bile ama hala herkesin aklında bazı sorular var. Fazla kilolardan kurtulup zayiflama yöntemlerini aramalarıdır. Artık spor yapmadan da oturduğunuz yerden bazı yiyecek ve içecekler sayesinde belirli bir zamanda sizde zayıflayabilirsiniz. Bugünkü anlatacağım konu ise detoks üzerine. Günlerdir merak edilen sorunlardan birisi de bu konuydu.

Fazla kiloları yok etmek için detoks suyu ne zaman içilir, göbek eriten detoks suyu tarifi, detox suyu ile zayıflama, yağ yakıcı detoks suyu, detox içecekleri, detoks suyu kaç gün içilmeli, detoks suyu ne işe yarar gibi sorular geldi bizde bunları bir araya toplayan bir yazı yazıp herkesin sorularına çözüm bulmaya çalıştık.Başlarda herkes için genelleşmiş olan ve kilo almanın en ciddi sebeplerinden biri, çok çok tatlı yemektir. vücuda, ihtiyacından fazla ve fena kalori yüklemek başta göbek olmak üzere basen ve kollarda yağlanmaya sebep olur.

Merak etmeyin yine size uygun bişeyler söyleyeceğiz. Lakin bundan böyle bu…