Ana içeriğe atla

Hacamat nedir ? Nasıl yapılır? Nelere iyi gelir? Hangi hallerde yapılmaz ?

HACAMAT NEDİR ?
Hacamat, İslam ülkelerinde Peygamber efendimizin sünneti olduğu için çok yaygındır. Ayrıca Çin'den Almanya'ya; Malezya'dan Kanada ve Avustralya'ya kadar bütün dünyada kullanılan alternatif bir tedavi yöntemidir.

Hacamat ile tedavi ;

Önce, bardak vb. den oluşan kupa kan alınacak yere vuruluyor, orayı havasız bırakıp uyuşturuluyor. Aynı yeri neşterle et ile deri arasını 2 veya 3 mm. çiziliyor. Sonra kupayı neşterlenen yere tekrar yerleştiriliyor. Kılcal damarlardan kan gelmeye başlıyor. Bu genellikle 3 defa tekrarlanıyor. Tedavi 20-25 dakika sürüyor. Ortalama 300-350 gram kadar kan çıkarılıyor.(normal şartlarda)

Hacamat konusunda Hadis-i Şerifler ;

Hz. Muhammed(S.A.V) Hadis-i Şeriflerinde, hacamatın önemi hakkında şunları buyurmuş: 
 • "Damarlardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır."
 • "Sefer ediniz şifa bulunuz, oruç tutunuz şifa bulunuz, hacamat olunuz şifa bulunuz."
Hacamat Nedir ?

Peygamberimiz(S.A.V)'in sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettiği sünnetlerindendir. Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade, kan fazlalığının, vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Hacamat'la alınan kan temiz kan değil, kirli, koyu, pıhtılaşmış, derinin altındaki uyuşuk kandır.

Bu kan, damarlardan değil deriden alınır. Hacamat'la pıhtılaşmış koyu kan alınınca, vücuttaki kanın alışkanlık özelliği artar ve dolaşımı kolaylaşır. Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz( yada haccamın tercihi kupada olabilir) kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir.

Kullanılan malzemenin sağlığa uygun olması gerekir.

Hacamatın hiçbir yan etkisi olmadığı gibi tamamen doğaldır. Hiçbir acı vermez ve iz bırakmaz. Aynı gün iyileşme görülür ve vücutta  rahatlama olur. En hızlı tedavi usulüdür. Hacamatla tedavi binlerce yıldır uygulanan en eski tedavi yöntemi olup, günümüzde de Asya, Afrika ve Uzak Doğu Ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Avrupa'da son yıllarda alternatif tıp olarak uygulanmaya başlamıştır.

Rasulullah (S.A.V), baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır.

Rasulullah (S.A.V)'in hanımları da hacamat yaptırmıştır. Rasulullah (S.A.V) : " Miraç'tan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam, ey Muhammed(S.A.V)! ümmetine hacamat olmalarını emret dediler." diye buyurmuştur.

Hayber'de zehirli koyun etinden zehirlendiği zaman, Cebrail'a.s) kendisine hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.

İbn Ömer (r.a) şöyle buyurdu: Ben Rasulullah (S.A.V)'den şu buyruğu işittim:"Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme(ezberleme) gücünü arttırır." 
Yine bir Hadis-i Şeriflerinde: " Hacamat her hastalığa faydalıdır, uyanık olun hacamat olun." buyurmuştur.

Kafadan hacamat olmak ; 
 • Delilik,
 • Cüzzam,
 • Gece Körlüğü,
 • Alaca,
 • Baş ağrısı,
 • Diş,
 • Göz,
 • Kulak gibi hastalıklara ve daha bir çok hastalığa şifadır.
Hacamat'ın şifasını bilen büyük alimler üç ayda bir hacamat olurlardı.

Hacamat 70 hastalığa şifadır

Bunlardan bazıları ;
 • Kanser,
 • Cilt hastalıkları,
 • Sedef Hastalığı,
 • Kısırlık,
 • Süreklilik arz eden kronikleşmiş birçok hastalıklar,
 • Migren,
 • Romatizma,
 • Mide,
 • Bağırsak rahatsızlıkları,
 • Karaciğer yetersizliği,
 • Zihinsel ve ruhsal bir çok hastalıklarda,
 • Böbrek hastalıklarında kan vermeyin faydaları belirgindir.
Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, Hacamat'tan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür.

Hacamat'ta kanser'den kısırlığa kadar bir çok hastalığa şifa vardır. Müzmin birçok hastalığın Hacamat'la tedavi olduğu tecrübeyle sabittir.

Hacamat nazara ve büyüye karşı da iyi gelir. 50 senelik köklenmiş büyünün, Hacamat'la ortadan kalktığı rivayet edilir.

Bu sebeple hacamat yapılırken mutlaka Ayet el-Kürsi ve Muavizeteyn sureleri okunur. Rasulullah (S.A.V) bizzat kendisi Ebu Taybe adında bir Haccam'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccama ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli Hacamat'tır. Yahut Hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır."

İbn-i Abbas (r.a) anlatıyor: "Rasulullah (S.A.V) buyurdular ki :" Haccam ne iyi kuldur;(fazla) kanı giderir,beli hafifletir,gözü parlatır."

Londra Milli Hastanesinde ve Kopenhag Kraliyet Hastanesinde hacamat'la ilgili Tıbbi araştırmalar yapıldı. Araştırmalar neticesinde kirli kan alınca, koyu kanı bulunan hastaların beyinlerinden geçen kan akışı hızlandığı, kanın incelmesiyle, kandaki alyuvar yoğunluğunun azaldığı, hemoglobin seviyesinin düştüğü, böylece kalbin beyne daha rahat pompalama yaptığı tespit edildi. Ayrıca araştırmalarda, kan akışının artmasıyla insanın ataklığının da fark edilir derecede arttığı görüldü. Hastalıklara karşı kan aldırmanın koruyucu bir rol oynayabileceği bu araştırmalarda ortaya çıktı.

Hacamat nasıl yapılır ?

Hacamatın dini boyutuna yeteri kadar değindiğimizi düşünüyoruz bu yüzden tıbbi boyutuna değinelim. 

Hacamat ,damardan kan aldırmak değildir. Kan bağışı ile Hacamat tamamen değişik 2 yöntemdir. Hacamat vakum usulü ile vücudun çeşitli yerlerinden kan almaktır. Damardan değil. Hacamatla vücutta fazla kan kalp ve beyin sektelerine, sinirsel rahatsızlıklar, alerji gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Hacamatla; işte bu fazla kan dolaşımı normal dolaşıma nazaran daha yavaş yürüdüğünden dolayı yıllarca bu kanlarda temizlenmeme oranı artar.

Bu sebepten dolayı vücutta çeşitli rahatsızlıklar (baş ağrısı, bel ağrısı, diz ağrısı, uyuşukluk, tembellik, ağırlık, vs.) baş gösterir. Hacamat ile deri altındaki bu rahatsızlıklara sebep olan kan dışarı çıkartılarak kanın rahatça dolaşması sağlanmış olur.

Hacamat Hangi Hallerde Yapılmaz ?
 • Hacamat çok ihtiyar ve zayıf kişilerde,
 • Kalp yetmezliği olanlarda,
 • Bir yeri kesildiğinde kanı durmayan kişilerde,
 • Hamilelerde,
 • Aşırı kansız kişilerde,
 • AİDS, HİV,
 • Tansiyonu çok düşük olan kişilerde,
 • Küçük çocuklarda,
 • Çok hassas ve korkan kişilerde kanlı hacamat yapılmaması tavsiye olunur, duruma göre kansız hacamat tatbik olunur.
Kaynaklar :
 1. E.Davud Tıp H. 3859.3860, Tirmizi Tıp H. 2052, İ. Mace Tıp H. 3484.3484.
 2. İbn Mace, Kitabu't Tıb, 22.
 3. Buhari, Tıb 13; Müslim, Musakat 62,63; Ebu Davud Nikah 26, Tıb 3.
 4. Hayatı Farket
 5. ŞİFACI
 6. Doğal Tedavi Evi


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Detoks Suyu Kaç Gün İçilir

Detox Suyu Kaç Gün İçilir detoks suyu içerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, detoks suyu kaç gün içilmeli, detoks suyu kaç gün aralıklarla içilmeli, detoks suyu içerken nelere dikkat etmeliyiz gibi soruların cevabına değineceğiz. 

daha önceki yazımıza da göz atabilirsiniz. 
Kesin Çözüm Detoks Suyu İle Kısa Sürede Fazla Kilo Verme
Detoks Suyu Tarifleri Kilo Verdiren
Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye farklılık gösteren detoks suyu içme süresi, genelde en fazla 1 hafta içilmektedir. 


Kendinizde gözlemlediğiniz değişim ve gelişimlere göre bu süreyi kendiniz dengeleyebilirsiniz. 
Detoks suyu içerken kendinizi kötü hissediyorsanız ve içmeden önceki zamanlarınıza göre sizi rahatsız eden bir durum olacak olursa detoks suyu içmeyi biraz erteleyebilirsiniz. 


Herşey normale döndüğünde eğer dilerseniz tekrardan belirli periyotlarla detoks suyu içme evrelerinize geri dönebilirsiniz. 
Detoks suyu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Sağlıcakla kalın :)

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi (APS) nedir ?

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi (APS)
Avrupa peyzajlarının kalitesini ve çeşitliliğinin ortak bir kaynak oluşturduğu ve bunun da korunmasında, yönetilmesinde ve planlanmasında işbirliğin önemli olduğunu kabul ederek ;
Avrupa'daki tüm peyzajların korunması, yönetilmesi, ve planlanması üzere oluşturulan ilk sözleşmedir.
AMACI = Avrupa peyzajlarını korumak, yönetmek ve planlamak üzere; kamu otoritesini yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde politikalar oluşturmaya ve önlemler almaya teşvik etmek, böylece peyzajların kalitesini korumak ve iyileştirmek.
İŞLEVİ = Sözleşme tüm Avrupa'yı kapsamakta ve doğal, kırsal ve kentsel gelişme alanları içine almaktadır. Peyzajların sadece kültürel insan yapısı ya da doğal unsurları ile değil, bunların tümü ve birbiriyle ilişkileri ele alınmalıdır.

Detoks Suyu Tarifi Kesin Çözüm 3 Ayda 45 Kilo Zayıflayın

Merhabalar, yaz ayları geldi geçiyor bile ama hala herkesin aklında bazı sorular var. Fazla kilolardan kurtulup zayiflama yöntemlerini aramalarıdır. Artık spor yapmadan da oturduğunuz yerden bazı yiyecek ve içecekler sayesinde belirli bir zamanda sizde zayıflayabilirsiniz. Bugünkü anlatacağım konu ise detoks üzerine. Günlerdir merak edilen sorunlardan birisi de bu konuydu.

Fazla kiloları yok etmek için detoks suyu ne zaman içilir, göbek eriten detoks suyu tarifi, detox suyu ile zayıflama, yağ yakıcı detoks suyu, detox içecekleri, detoks suyu kaç gün içilmeli, detoks suyu ne işe yarar gibi sorular geldi bizde bunları bir araya toplayan bir yazı yazıp herkesin sorularına çözüm bulmaya çalıştık.Başlarda herkes için genelleşmiş olan ve kilo almanın en ciddi sebeplerinden biri, çok çok tatlı yemektir. vücuda, ihtiyacından fazla ve fena kalori yüklemek başta göbek olmak üzere basen ve kollarda yağlanmaya sebep olur.

Merak etmeyin yine size uygun bişeyler söyleyeceğiz. Lakin bundan böyle bu…