Ana içeriğe atla

Sulak Alanlar Neden Önemlidir? RAMSAR Sözleşmesi nedir ? Kriterleri nelerdir ?

Sulak Alanlar Neden Önemlidir ?
 • Taban suyunu dengeler. 
 • Taşkınları ve selleri önler.
 • Bulunduğu bölgenin su rejimini düzenler.
 • İklim elemanları üzerinde olumlu etkiler yapar.
 • Tortu ve zehirli maddelerden suyu temizler.
 • Bitki ve hayvan vejetasyonlarına ev sahipliği yapar.
 • Balıkçılık, turizm, tarım ve hayvancılık olanaklarıyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlar.
 • ÖR= Sultan Sazlığı , Eğirdir Gölü, Küçük Menderes, Van Gölü, Ulubat Gölü

Peki sulak alanlar önemli ama bu önemli olduğuyla kalmıyordur herhalde...Gelin size Ramsar Sözleşmesi hakkında bilgi verelim .


RAMSAR Sözleşmesi nedir ?

İran'ın Ramsar kentinde 1971 yılında imzalanan ve sulak alanların korunmasını ve akılcı kullanımını hedefleyen bir sözleşmedir. Türkiye bu sözleşmeye 1994 yılında imza atmıştır.

Sulak alanlar ; doğal veya yapay, devamlı veya geçici, sürekli veya mevsimsel, suları durgun veya akıntılı, tatlı, acı veya tuzlu, denizlerin gel-git hareketlerinin çekilme devresinde 6 metreyi geçmeyen derinlikleri kapsayan, başta su kuşları olmak üzere canlıların yaşama ortamı olarak önem taşıyan bütün sulak, bataklık, sazlık ve turbiyerler ile bu alanların kıyı kenar çizgisinden itibaren kara tarafına doğru ekolojik açıdan su altında kalan yerler olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye'de Ramsar Sözleşmesi kapsamında, 1994 yılında Sultansazlığı, Manyas Gölü, Seyfe Gölü Göksu Deltası, Burdur Gölü, 1998 yılında Kızılırmak Deltası , Uluabat Gölü, Gediz Deltası, Akyatan Lagünü, 2005 yılında Yumurtalık Lagünleri, Meke Maarı, 2006 yılında Konya'da Kızören Obruğu ve 2009 yılında Kuyucuk Gölü olmak üzere 13 sulak alan ( toplam 179.898 hektar alan ) Ramsar Alanı ilan edilmiştir. Bu alanlara ek olarak 2013 yılı itibariyle Nemrut Kalderası 14. Ramsar olarak listeye ekletilecektir.


RAMSAR KRİTERLERİ

 1. Bir sulak alan eşine az rastlanır veya sıra dışı biyo-coğrafi bölgedeki sulak alanlara dair özgül bir örnek oluşturuyorsa; (nadirlik,tipiklik)
 2. Bir sulak alan kayda değer miktarda nadir, tehlikeye düşebilir veya tehlike altındaki bitki ve hayvan türlerini destekliyorsa veya bu türlerin bir veya daha fazla bireylerini (kayda değer sayıda) içeriyorsa ;
 3. Bir sulak alan flora ve faunanın özellikleri ile kalitesinden dolayı bir bölgenin ekolojik ve genetik çeşitliliğini sürdürebilmek için özel bir değere sahipse veya; Bir sulak alan, endemik bitki veya hayvan türleri veya toplulukları açısından özel bir değere sahipse veya; Bir sulak alanın değerlerini, verimliliğini veya çeşitliliğini gösterecek özellikteki su kuşu gruplarından önemli sayıda su kuşunu düzenli olarak destekliyorsa uluslararası sulak alan olarak nitelendirilir.
 4. Bir sulak alan, bitki veya hayvanların biyolojik döngülerinin kritik safhalarında bu bitki ve hayvan türlerine habitat olması açısından özel bir öneme sahipse uluslararası sulak alan olarak nitelendirilebilirler.
 5. 20.000 su kuşunu düzenli olarak destekliyorsa uluslararası sulak alan olarak nitelendirilebilir.
 6. Popülasyonlar hakkında veri edinmenin mümkün olduğu yerde bir sulak alan, su kuşlarının bir tür ya da alt türlerinin popülasyonundaki bireylerin %1'ini düzenli olarak destekliyorsa uluslararası sulak alan nitelendirilir.
 7. Önemli bir oranda doğal balık alt türlerini, veya ailelerini,yaşam evrelerini, sulak alanın yararları ve/veya değeri, dolayısıyla küresel biyolojik çeşitliliğine işaret eden türler arası ilişkileri ve/veya popülasyonları barındırıyorsa uluslararası sulak alan olarak nitelendirilir.
 8. Sulak alanın içinde veya buna bağlı başka bir yerde, balıklar için önemli bir besin kaynağına sahipse, yumurtlama ortamı ise veya yavru balıkların beslenme ve barınma ortamı ve/veya balıkların göç yolu üzerinde bulunuyorsa uluslararası öneme sahip sulak alan olarak nitelendirilir.
 9. Sulak alan, su kuşları dışında sulak alana bağlı tür veya alt türlerin dünya popülasyonunun %1'ini düzenli olarak bulunduruyorsa uluslararası sulak alan olarak nitelendirilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Detoks Suyu Kaç Gün İçilir

Detox Suyu Kaç Gün İçilir detoks suyu içerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, detoks suyu kaç gün içilmeli, detoks suyu kaç gün aralıklarla içilmeli, detoks suyu içerken nelere dikkat etmeliyiz gibi soruların cevabına değineceğiz. 

daha önceki yazımıza da göz atabilirsiniz. 
Kesin Çözüm Detoks Suyu İle Kısa Sürede Fazla Kilo Verme
Detoks Suyu Tarifleri Kilo Verdiren
Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye farklılık gösteren detoks suyu içme süresi, genelde en fazla 1 hafta içilmektedir. 


Kendinizde gözlemlediğiniz değişim ve gelişimlere göre bu süreyi kendiniz dengeleyebilirsiniz. 
Detoks suyu içerken kendinizi kötü hissediyorsanız ve içmeden önceki zamanlarınıza göre sizi rahatsız eden bir durum olacak olursa detoks suyu içmeyi biraz erteleyebilirsiniz. 


Herşey normale döndüğünde eğer dilerseniz tekrardan belirli periyotlarla detoks suyu içme evrelerinize geri dönebilirsiniz. 
Detoks suyu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Sağlıcakla kalın :)

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi (APS) nedir ?

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi (APS)
Avrupa peyzajlarının kalitesini ve çeşitliliğinin ortak bir kaynak oluşturduğu ve bunun da korunmasında, yönetilmesinde ve planlanmasında işbirliğin önemli olduğunu kabul ederek ;
Avrupa'daki tüm peyzajların korunması, yönetilmesi, ve planlanması üzere oluşturulan ilk sözleşmedir.
AMACI = Avrupa peyzajlarını korumak, yönetmek ve planlamak üzere; kamu otoritesini yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde politikalar oluşturmaya ve önlemler almaya teşvik etmek, böylece peyzajların kalitesini korumak ve iyileştirmek.
İŞLEVİ = Sözleşme tüm Avrupa'yı kapsamakta ve doğal, kırsal ve kentsel gelişme alanları içine almaktadır. Peyzajların sadece kültürel insan yapısı ya da doğal unsurları ile değil, bunların tümü ve birbiriyle ilişkileri ele alınmalıdır.

Detoks Suyu Tarifi Kesin Çözüm 3 Ayda 45 Kilo Zayıflayın

Merhabalar, yaz ayları geldi geçiyor bile ama hala herkesin aklında bazı sorular var. Fazla kilolardan kurtulup zayiflama yöntemlerini aramalarıdır. Artık spor yapmadan da oturduğunuz yerden bazı yiyecek ve içecekler sayesinde belirli bir zamanda sizde zayıflayabilirsiniz. Bugünkü anlatacağım konu ise detoks üzerine. Günlerdir merak edilen sorunlardan birisi de bu konuydu.

Fazla kiloları yok etmek için detoks suyu ne zaman içilir, göbek eriten detoks suyu tarifi, detox suyu ile zayıflama, yağ yakıcı detoks suyu, detox içecekleri, detoks suyu kaç gün içilmeli, detoks suyu ne işe yarar gibi sorular geldi bizde bunları bir araya toplayan bir yazı yazıp herkesin sorularına çözüm bulmaya çalıştık.Başlarda herkes için genelleşmiş olan ve kilo almanın en ciddi sebeplerinden biri, çok çok tatlı yemektir. vücuda, ihtiyacından fazla ve fena kalori yüklemek başta göbek olmak üzere basen ve kollarda yağlanmaya sebep olur.

Merak etmeyin yine size uygun bişeyler söyleyeceğiz. Lakin bundan böyle bu…